Općina Trnovec Bartolovečki

Oćina Trnovec Bartolovečki smještena je u dravskoj ravnici, na desnoj obali rijeke Drave, u sjevernom središnjem dijelu Varaždinske županije, u neposrednoj blizini grada Varaždina.Sa sjeverne strane graniči s Međimurskom županijom, s istočne strane općinom Donji Martijanec, s južne strane općinom Jalžabet, a sa zapadne strane gradom Varaždinom.Područjem općine protječu rijeka Drava i Plitvica, te potok Zbel koji izvire u Trnovcu, a ovdje se nalazi i akumulacijsko jezero hidroelektrane Čakovec.u sastavu općine nalazi se 6 naselja : Bartolovec, Štefanec, Trnovec, Šemovec, Zamlaka i Žabnik.Općina broji preko 7 000 stanovnika.

Poučeni izrekom da narod bez svoje kulture i nije narod u pravom smislu riječi, te da zaštita i očuvanje vlastite tradicijske kulture nije samoljubivost, već nešto što se prenosi iz generacije u generaciju, nešto što Vam pruža osjećaj identiteta i kontinuiteta te doprinosi promicanju poštovanja u kulturnoj raznolikosti i ljudskoj kreativnosti.Svoju mogučnost oćuvanja kulturne baštine prepoznali smo kroz poticanje kulturnog amaterizma kao jedine mogućnosti zaštite svoje kulturne baštine.

Upravo sa takvom zadaćom, dakle zadaćom oćuvanja kulturne baštine osnovano je 09.12.1998. godine kulturno umjetničko društvo “MAK” Trnovec kao nositelj zaštite tradicijske kulturne baštine ovog kraja.

Vrijednim radom i stabilnim ustrojem udruge, sastavljenim od svih dobnih naraštaja, uz intenzivni gospodarski i svekoliki drugi razvoj ove sredine, osigurana je održivost i prijenos na nove generacije i nečeg što nije podložno promjenama a to je naš:

-tradicijski govor

-folklorno stvaralaštvo u području glazbe, plesa, predaje, igra, obreda i običaja

-umijeće u pripravi tradicijskih jela

-umijeće u drugim obrtničkim djelatnostima primjerenim seoskom načinu života

-druge pučke vrednote, te tradicionalna graditeljska baština

Naziv društva : Kulturno umjetničko društvo “MAK” Trnovec

Sjedište : Varaždinska 2, Trnovec Bartolovečki 42202

Predsjednik : Miro Koren

Telefon: 099-8141130

Registracijski broj: 0500686

OIB: 46674585373

Kulturno imjetničko društvo “MAK” Trnovec broji 134 članova, koji djeluju kroz ove sekcije

1.Folklorna sekcija vrtičkog uzrasta

2.Folklorna sekcija mlađeg školskog uzrasta

3.Folklorna sekcija starijeg školskog uzrasta

4.Folklorna sekcija starijeg uzrasta

5.Tamburaška sekcija mlađeg uzrasta

6.Tamburaška sekcija starijeg uzrasta

7.Pjevački zbor

Stručni rad sa djecom i odraslima povjeren je voditeljima  gospodinu Anđelku Kosec za mlađu sekciju te Tibor Bün za stariju tamburašku sekciju.Gospođi Snježani Huđek za mlađe folklorne sekcije te Tihomiru Kukulić za stariju folklornu sekciju.Dok pjevački zbor vodi magistra Valentina Geci.

U upravni odbor izabrani su dopredsjednica Dubravka Mišak, tajnica Mirjana Vugrinec, blagajnik Marko Hohšteter te članovi Igor Vugrinec, Mirjana Koren, Verica Mišak, Petar Mišak, Roland Vugrinec, Dragana Hohšteter, Dražen Mišak, Lidija Novosel, Damir Novosel, Ivančica Ptiček, Davor Ptiček, Anita Cesar i Vladimir Cesar.

U nadzorni odbor izabrani su gđa. Radmila Sačić, gospodin Zvonimir Gregurinčić i gospodin Stjepan Hren.